A Szenátus az Egyetemnek a Rektori Tanáccsal (RT), az Egyetem oktatási és az oktatást segítő szervezeti egységeivel, valamint az EHÖK és a DÖK képviselőivel kibővített testülete. A Szenátus ülését a rektor hívja össze félévenként legalább egy alkalommal, vagy egyedi, különleges elbírálást igénylő, rendkívüli, az Egyetem egészét érintő ügyekben, alkalomszerűen. A Szenátus határozatai itt érhetők el.
A Szenátus tagjai:
- a Rektori Tanács tagjai,
- az Idegen Nyelvi Lektorátus vezetője,
- a szakfelelősök,
- a tanszékvezetők,
- az EHÖK és a DÖK elnöke és további, választott hallgatói képviselők. Az önkormányzati elnökök indokolt esetben képviseleti jogukat delegálhatják. A hallgatói képviselők számarányának tekintetében a Nftv. mindenkori rendelkezései a mérvadók.
A Szenátus hatáskörében jogosult:
- az Egyetem szabályzatainak jóváhagyására,
- az Egyetem képzési programjának elfogadására,
tudományos stratégia meghatározására, - a rektor, a tanszékvezetők, a könyvtárigazgató és a szakfelelősök megbízásának és felmentésének kezdeményezésére,
az egyetem szervezeti egységeinek létrehozására, illetve megszüntetésére, - egyetemi és főiskolai tanárok kinevezésének és felmentésének előterjesztése kezdeményezésére,
a főtitkár fölmentésének kezdeményezésére, - a gazdasági vezető megbízásának és fölmentésének kezdeményezésére,
- javaslattétel új szak, vagy szakirányú továbbképzés indítására, a képesítés követelményeinek kialakítására,
- együttműködési megállapodással kapcsolatos tevékenységekre.
A Szenátus dönt:
- a költségvetési előirányzatok felhasználásának elveiről,
- az előző évi költségvetés teljesítéséről szóló beszámoló elfogadásáról,
- a rendelkezésre álló vagyoni eszközök felhasználásának elveiről,
- oktatási, kutatási és más szervezeti egységek létesítéséről, illetve megszüntetéséről,
- a doktori és tiszteletbeli doktori cím adományozásáról,
- értékeli a vagyonnal való gazdálkodást az egész Egyetem, különösen az oktatás és a tudományos kutatás fejlesztése érdekében,
- az EHÖK kezdeményezésére az ösztöndíjak és egyéb támogatások odaítéléséről,
- a nemzeti felsőoktatási ösztöndíjra felterjesztendő hallgató(k)ról.
A Szenátus működése:
- A Szenátus határozatképes, ha a tagok legalább 60 százaléka jelen van.
- Az összes tag szavazati joggal rendelkezik.
- Határozatok hozatalához a jelenlévők egyszerű többsége szükséges.
- Az ülésekről jegyzőkönyvet kell vezetni. A Szenátus ülései az egyetemi polgárok számára nyilvánosak. (Zárt ülés csak kivételés esetben rendelhető el.) A Szenátus üléseinek előterjesztései, jegyzőkönyvei és határozatai az Egyetem oktatói, kutatói, az Egyetem nem oktatói, kutató alkalmazottai és hallgatói számára – az adat- és titokvédelmi rendelkezések figyelembevételével – nyilvánosak. A Szenátus határozatainak nyilvánosságra hozatala – annak meghozatala után legfeljebb 8 napon belül – az Egyetem honlapján külön rovatban történik.
- Személyi kérdésekben titkos szavazás rendelhető el. Amennyiben ez nem hoz eldönthető eredményt, meg kell ismételni. A megismételt szavazás esetében a két legtöbb szavazatot elért jelöltre kell ismét kitűzni a szavazást.
- Amennyiben az Egyetem rektora egy személyben tanszékvezető is, tanszékvezetői kinevezését, a Szenátus javaslatára, a rektorhelyettes(ek egyike) írja alá.