Néhány szó az egyetem tantemplomáról
Az Országos Rabbiképző Intézet zsinagógája 1877 óta folyamatosan, szinte megszakítás nélkül látja el feladatát. A zsinagóga, vagy ahogy a pesti zsidó köznyelv mondja: a templom legfőbb rendeltetése, hogy istentiszteletek színhelyéül szolgáljon. Az OR-ZSE tanzsinagógája egyszerre háza a tanulásnak (בית מדרש), az imádságnak (בית תפילה) és a gyülekezésnek, azaz a zsidó közéletnek (בית כנסת), ahol sábáti és nagy ünnepi, hétköznapi és zarándokünnepi istentiszteleteinket tartjuk, ill. együtt tanulunk, beszélgetünk, vitázunk: élünk.
Zsinagógánk százhúsz férőhelyes. Közösségünk tagjai itt köthetnek rabbinikus áldás mellett házasságot, itt metéltethetik körül fiaikat, adathatnak nevet lányaiknak, ill. avathatják felnőtté tizenhárom éves fiaikat és 12 éves lányaikat.
A templom és az abban otthonra lelő közösség is többféleképpen kapcsolódik be az egyetem oktatási életébe. A rabbijelöltek előre meghatározott rendben, ciklikusan visszatérő jelleggel péntek esti prédikációkat tartanak.
Miután a szentbeszéd a péntek esti istentiszteleten a hitközség széles nyilvánossága előtt elhangzott, a következő héten a kulisszák mögött retorikai, illetve homiletikai szempontból is kiértékelik azokat.
A zsinagóga oktatási funkciója talán a kántorképzésben teljesedik ki igazán. Az OR-ZSE érintett hallgatói itt sajátítják el a péntek esti, a szombat délelőtti, a nagy ünnepi és – nem utolsósorban – a hétköznapi istentiszteleti rendet.
Zsinagógánk harmadik feladatköre specifikusan egyedi jellegű. Egyetemünk szerves egysége az Országos Rabbiképző Intézet Goldmark Kórusa. E nagy múltú, hagyományait őrző és ugyanakkor meg is teremtő énekkar széles nagyközönség előtt mutatja be elsősorban a magyarországi, azután pedig a kelet-európai zsidó imák dallamkincsét, de természetesen jártas az izraeli felekezeti zenében is. A kórus koncertjeinek sorában mindig az első a zsinagógánkban – istentisztelet keretében – történő bemutató. A kicsiny templom ilyenkor valóságos hangversenyteremmé alakul át, ahol rabbinövendékeink és kántorjelöltjeink is segítenek bemutatni elsősorban azokat a zeneműveket, amelyeket egyetemünk Liturgia tanszékének tanárai gyűjtöttek, dolgoztak fel és bocsátottak közre.
Jelentős események színhelye az egyetem díszterme, amely közvetlenül a zsinagóga fölött, épületünk második emeletén található. A korábban is nagy látogatottságnak örvendő kultúrterem az OR-ZSE elődje, az ORI néhai legendás rektorának és kortársai közül kimagasló rabbijának, Scheiber Sándornak állít emléket, viselvén nevét. A Scheiber Auditórium szolgál a péntek esti és szombat délelőtti istentiszteleteket követő kidusok – ünnepszentelők – színhelyéül, de sok tudományos szimpóziumnak is ez a helyiség ad otthont.
Az egyetem parányi zsinagógája 2013 ősze óta egyúttal a BZSH egyik élő, nyitott, fiatalos, intellektuálisan is igényes közösségének a Bét Jehuda templomkörzetnek is az otthona.
Elnök: Vadász Gáborné
Cím: 1084, Budapest, Scheiber Sándor utca 2.
E-mail: vadasz.magda@gmail.com